2020. év cikkei

A széklet mikrobiológiai állapota tükrözi a szervezet védekezőképességét és következtetehetünk a beteg immunstátuszára. A bélfelszín kb. 250–280 cm hosszú és kb. 300–400 m2 felületű és a bél hámsejtek élettartama 48–72 óra.

Gasztroenterológia

Az irritábilis bél szindróma (IBS) frontvonalában – milyen szerepe lehet a Lactobacillus rhamnosus speciális LCR 35® törzsének az IBS terápiájában?
Az irritábilis bél szindróma a beleket érintő funkcionális rendellenesség, melynek fontos jellemzője, hogy a kórkép hátterében szervi eltérés nem igazolható. A világ teljes lakosságának 10–20%-át érinti, egyfajta civilizációs betegség. Nemzetközi kutatásokban rendkívül nagy aktualitással bír a téma, ahol a legfőbb cél a hatékony kezelési lehetőségek feltérképezése, kidolgozása.

Gasztroenterológia

Dr. Hidvégi Edit – A probiotikumok hatása a légúti immunitásra gyermekkorban
Dr. Hidvégi Edit PhD. (Vitaminkosár Kft.) előadása a "Hitek és Tévhitek" online továbbképző tanfolyam keretében. Téma: A probiotikumok hatása a légúti immunitásra a gyermekkorban

Gyermekgyógyászat

Nyelőcső- gyomorpanaszok: stressz vagy egyéb okok?
Lehet-e ideges a gyomor- vagy a bélrendszer? Milyen következményei lehetnek a rendszertelen, bőséges étkezésnek? Gyakran felmerülő kérdések, amelyekre ritkán kapunk kielégítő választ rohanó világunkban.

Gasztroenterológia

Hasfájás csecsemőkorban – a mikrobiom szerepe
A hasfájás gyakori panasz az élet folyamán, de különös gondot jelent az első 6 hónap során, amikor a csecsemő csak keserves sírással jelzi, hogy valami nincs rendben.

Gyermekgyógyászat

A probiotikumok szerepe a terápiában – szimbiózisban a baktériumokkal
A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, amelyek megfelelő mennyiségben a szervezetünkbe jutva segítik a bélflóra egyensúlyának fenntartását, javítják az emésztőrendszer működését, és kedvező hatással vannak az anyagcserefolyamatokra és a tápanyagok felszívódására.

Gasztroenterológia

Tudatmódosító baktériumok az emberi bélflórában
A bélnyálkahártya felszínén többszáz féle baktérium él, amelyek hatással vannak élettani folyamatainkra és egészségünkre. Egy most megjelent tanulmány szerint a bélflórát alkotó baktériumok az agyban zajló kémiai folyamatok egyensúlyát is befolyásolják, így változást okozhatnak kedélyállapotunkban, viselkedésünkben.

Gasztroenterológia

Van-e összefüggés a csecsemők táplálási módja és a bélflórájuk összetétele között?
A bélflóra megtelepedése az újszülöttkorban a megszületéskor kezdődik: mikroorganizmusok milliárdjaival találkozik a kisgyermek, melyek elsősorban az anyai bőrről, vaginából, székletből és anyatejből, valamit a környezetből származnak.

Gyermekgyógyászat

A szép mosoly egészen a szívedig hatol
A rossz, hiányos fogak, az ápolatlan szájüreg nemcsak visszataszító érzést kelt a környezetben, de tulajdonosa számára komoly kihívással is jár egészsége megőrzését illetően. A megrágatlan ételek súlyos emésztőszervi panaszokat okozhatnak, a fog és ínybetegségek, a periodontitis pedig egy szisztémás krónikus alacsony szintű gyulladásos állapotot eredményeznek, gyulladásos gócként szerepelnek, és egész szervezetünk egészségi állapotát kedvezőtlenül befolyásolják.

Gasztroenterológia

Székrekedés idős korban
Tudjuk, hogy a normális bélmozgáshoz bő rost és folyadékbevitelre, valamint kellő mozgásra van szükség.

Gasztroenterológia

A dysbiosis megelőzésének lehetőségei – Az epebetegségek és a microbiom
Az epehólyag és epeutak betegségei, az epeanyagcsere zavara számos olyan metabolikus folyamatot eredményez, amely a bélflórára negatív hatással van. A tünetek kifejlődésének ideje igen külömböző, ezért a megelőzésnek nagy jelentősége van.

Gasztroenterológia